Vyberte stránku
7 pilířů online vzdělávání

Zaplatíte každé září Vašim zaměstnancům jazykovou výuku a do Vánoc je jejich docházka poloviční? Organizujete výuku pravidelně každý rok již mnoho let a stejně řada zaměstnanců začíná na podobné úrovni jako roky předešlé? Je pro Vás organizace jazykové výuky náročná na energii i na čas a máte pocit, že i přes toto úsilí stejně nevíte, jak na tom který zaměstnanec je a jestli se vůbec v jazyce zlepšuje?

Pak to můžete dělat stále stejně dokola a věřit, že jednou se to určitě zlepší, a nebo vystoupíte ze zajetých kolejí a dáte šanci novým přístupům a metodám. A pokud patříte k těm, kteří hledají efektivní cesty a jste změně nakloněni, tak si udělejte chvilku čas, podívejte se na 7 pilířů úspěšného online vzdělávání, které v jazykové firemní výuce používáme my.

1 1. pilíř online vzdělávání – online kurz

Velkým problémem posledních let, se kterým se setkáváme snad v každé firmě, jsou potíže studentů s docházkou do jazykových kurzů a s tím související velmi pomalý jazykový posun. Buď studenty výuka nebaví, nebo na ni nemají čas. A Vy se jim divíte? Našli byste si Vy, jednou nebo 2x týdně, hodinu a půl na jazyky? A studovalo by se Vám dobře, kdybyste zrovna na výuku vůbec neměli chuť a náladu, třeba kvůli naléhavým pracovním povinnostem, nemocnému dítěti, odejzdu na služební cestu apod.?

„Našli byste si Vy, jednou nebo 2x týdně, hodinu a půl na jazyky“

Není možné někoho donutit, aby se učil jazyk efektivně vždy třeba ve středu od tří hodin, když on na to zrovna nemá ani čas, ani myšlenky. Aby se člověk cizí jazyk skutečně naučil, musí se výuka plně přizpůsobit jeho potřebám, jeho možnostem a jeho schopnostem. Jediným řešením je tedy plně flexibilní individuální výuka pro každého studenta zvlášť. Jenže, pokud nechcete utrácet desetitisíce za osobní lektory, kteří jsou studentům kdykoli k dispozici (což je organizačně stejně nereálné), tak máte jedinou možnost – a tou je individuální výuka online. Každý student studuje v čase, který mu vyhovuje a kdy má na jazyk skutečně chuť a náladu. Studuje svým tempem, a tak není zdržován pomalejšími studenty a ani na něj nikdo nečeká, pokud potřebuje na procvičení dané látky více času.

Doporučená intenzita studia je pět dvaceti minutových bloků týdně. Tímto způsobem je student v častějším kontaktu s jazykem, což pomáhá ukládání látky do dlouhodobé paměti. Zároveň si na jazyk najde snadněji čas, protože si nemusí výuku plánovat předem v diáři, jako v případě 60 až 90 minutových lekcí. Svých pouhých 20 minut denně totiž do nabitého programu dokáže vždy operativně zařadit.

Z počátku je potřeba na denní bloky výuky jazyka trochu více myslet, ale po 20 až 30 dnech si student vytvoří návyk a jazyk se tak stane přirozenou součástí jeho života, stejně jako jiné každodenní rituály. Je samozřejmě možné studovat i jako doposud, tedy nechat si všechnu látku jen na jeden či dva dny v týdnu, ale je mnohem efektivnější využít doporučených dvaceti minutových bloků.

2 2. pilíř online vzdělávání – lektor po ruce

Možná si ale nyní říkáte, že bez lektora budou Vaši zaměstnanci v kurzu osamoceni a ztraceni. Co když jim něco nepůjde nebo tomu nebudou rozumět? A co když budou mít nějaké technické potíže? To pak budou chodit za Vámi, abyste jim pomohli? Ne nebojte se, vůbec ne. Na tohle jsme zařízeni. Kromě toho, že máme telefonickou a emailovou uživatelskou podporu, tak jsme zavedli i službu s názvem Lektor po ruce. To jsou naši reální lektoři, kteří sedí u počítače a jsou připraveni obratem komunikovat s kýmkoli v naší online studovně. Při studiu tak stačí kliknout na ikonu lektora a hned chatujete s některým z lektorů, kteří pomohou jak po jazykové, tak po technické stránce. Mít možnost se lektora na cokoli zeptat a okamžitě dostat odpověď je druhý pilíř online vzdělávání.

3 3. pilíř online vzdělávání – konverzační klub

Věděli byste, co je největším strašákem většiny studentů jazyků? Není to neoblíbená gramatika ani porozumění textu či složité poslechy. Je to obava z mluvení. Na procvičování výslovnosti proto máme v kurzu hned tři různé techniky a studenti tak mohou trénovat výslovnost, jak dlouho potřebují. Náš systém, na rozdíl od lektora, s nimi bude mít opravdu hodně trpělivosti. Ale jak překonat strach z mluvení? Snadno. Vytvořili jsme třetí pilíř online vzdělávání a tím je konverzační klub.

Konverzační klub je diskuzní online setkání 3-5 studentů, které je koordinováno lektorem. V ideálním případě účastníci hovoří pouze spolu na dané téma a lektor je ten, který diskuzi sleduje a sepisuje zpětnou vazbu. Ne vždy se však sejde proaktivně komunikující skupinka a pro tyto potřeby má lektor dostatečnou přípravu námětů a témat, jak diskuzi pomáhat a jak ji rozjíždět.

„Konverzační klub simuluje reálné prostředí.“

Konverzační klub simuluje reálné prostředí, kde je potřeba jazyk skutečně intuitivně používat. Žádná gramatika, žádné výklady a žádné procvičování slovíček. Pouze reálná jazyková konverzace. Tedy přesně to, co student potřebuje, aby se zbavil strachu z používání jazyka. Nebývá to totiž nedostatečná znalost jazyka, co člověka v komunikaci limituje, bývá to právě onen strach z mluvení. A ten v konverzačním klubu odstraníme.

4 4. pilíř online vzdělávání – skype lekce

Potřebujete-li mít jistotu jazykového posunu vybraného studenta, také to umíme zařídit. Dáme mu skype lekce. Tedy opět online komunikaci z jeho kanceláře, z cest nebo z pohodlí domova, ale tentokrát jeden na jednoho. Jen student a jeho lektor, a to vše v kombinaci s naším online kurzem. Gramatiku, poslechy, slovíčka a procvičování si student prochází v kurzu sám a cenný čas lektora využívá hlavně na konverzaci a ujasnění si problémových míst. Lektor totiž vidí postup studenta v kurzu i jeho výsledky. Pravidelná online setkávání s lektorem mají i motivační efekt. Student ví, že do další skype lekce je potřeba projít určenou část kurzu, a tak je více motivován online kurz opravdu pravidelně studovat. Skype lekce jsou čtvrtým základním pilířem efektivního online vzdělávání.

5 5. pilíř online vzdělávání – jazykový kouč

Pomyslnou třešničkou na dortu individuálního přístupu k online výuce jsou služby jazykového kouče. Je-li student odhodlán se cizí jazyk naučit, může své vzdělávání akcelerovat, pokud se cizím jazykem vhodně obklopí a bude ho tak využívat ve svých stávajících každodenních činnostech. Úkolem kouče je vytvářet a aktualizovat se studentem jeho osobní studijní plán a předkládat doplňkové jazykové aktivity dle zájmů a preferencí studenta. Kouč má znalosti stovek rozličných zdrojů, ze kterých doporučuje volnočasové aktivity pro posilování všech jazykových dovedností. Poskytne například tipy na vhodné televizní seriály pro nácvik porozumění, aplikace na procvičování slovíček, servery na zlepšování psaného projevu, místa pro setkávání se s cizinci pro upevnění komunikace apod.

Existuje početná skupina studentů, kteří jazyk ovládají jen díky volnočasovým aktivitám, kterými se ve svém životě vhodně obklopili. Kouče proto velmi doporučujeme využít, neboť pro část studentů může mít mnohem větší přínos, než samotné soustředěné učení. Kromě toho, mnoho materiálů je možné použít i bezplatně, a tak se i příjemně šetří firemní náklady. Jazykový kouč by tady měl být pro každého studenta téměř povinností.

6 6. pilíř online vzdělávání – motivace

Správná motivace je nezbytným předpokladem úspěšného osvojování si cizího jazyka, a to při jakékoli formě výuky. Proto v našich kurzech využíváme všech známých i méně známých motivátorů, aby studenty online výuka bavila. Ostatně, zkuste si náš ukázkový kurz a posuďte sami, jak Vás naše online studium bude bavit. Jazyk je však běh na dlouhou trať a i přes všechnu naši snahu v kurzu je vhodné studentům s motivací pomáhat i v rámci firmy. Někde slíbí odměny za dodržování studijního plánu, jinde naopak odměny seberou při nedodržování. Někde stačí každý měsíc vyvěsit nejlepší studenty na firemní nástěnku, jinde zajistí pro ty nejpilnější eurovíkend v Londýně. Zkrátka, potřebujete-li studenty jazyk naučit, motivujte je. A my Vám v tom budeme nápomocni a doporučíme takovou motivaci, která bude pro Vaši firmu nejvhodnější.

7 7. pilíř online vzdělávání – projektový manažer

A jsme u posledního pilíře úspěšného online vzdělávání. Tím je správná ogranizace výuky a komunikace se studenty, koordinace konverzačních klubů a skype lekcí a přehledný reporting pro firemní management. Všechny tyto administrativní a podpůrné činnosti byste měli zajistit. My ale nepomáháme jen studentům, pomáháme i Vám, a tak tuto práci pro Vás bude dělat náš projektový manažer, který vše zajistí a studium monitoruje. Je to zkrátka člověk, jehož cílem je Vaše spokojenost.

8 Co si odnést?

Tolik tedy k sedmi pilířům online vzdělávání. Řekli jsme si, že online kurz je základ, protože šetří čas studentům i lektorům. Že v rámci online kurzů mají studenti bezplatně lektora po ruce pro operativní řešení dotazů. Konverzační klub pomáhá odstraňovat strach z mluvení a skype lektor zajistí intenzivní kombinovanou výuku. Jazykový kouč obklopí studenta jazykem i během jeho volného času, a tak akceleruje jeho jazykový posun. To zajistí i vhodná motivace, se kterou Vám pomůžeme. Projektový manažer vše propojí a bude Vaší pravou rukou v našem týmu.

9 Co udělat dál?

Je to snadné, vyzkoušejte to! Rádi Vám o kombinované výuce řekneme více a nebo rovnou pomůžeme nastavit online jazykové vzdělávání do celé Vaší firmy. Vysvětlíme Vašim zaměstnancům výhody této formy výuky, vybereme jim kurzy, zajistíme lektory (pokud bude třeba) a můžeme se pustit do výuky. A ani Vás to nebude stát hromadu peněz, protože naše služby účtujeme měsíčně, a není ani potřeba se zavazovat na dlouho dobu dopředu.

10 Ale my už máme jazykovou školu …

Tak to je výborná zpráva. Jsme dlouholetými partnery desítek českých jazykových škol a můžeme o online kurzy Vaše dosavadní jazykové vzdělávání doplnit. Místo konverzačního klubu či skype lekcí budete nadále využívat lektory jazykové školy, na které jsou Vaši zaměstnanci už zvyklí. Máme k našim kurzům hotové přípravy a lektory z jazykové školy do kombinované formy výuky velmi rychle zaučíme. Kombinaci našich online kurzů se službami jazykových škol můžeme jen vřele doporučit. A pokud Vaše jazyková škola už nemá volné lektory, i to umíme vyřešit.

11 Hodila by se nám firemní online výuka jako benefit pro zaměstnance

Potom jste také na správné adrese. Všech 7 pilířů úspěšného online vzdělávání můžete využit pro ty zaměstnance, které potřebujete v jazyce garantovaně posunout. Pokud ale chcete plošně všem zaměstnancům nabídnout lákavý firemní benefit, využijte jen první a druhý pilíř. Nebude Vás stát moc peněz a dáte zaměstnancům možnost studovat 6 různých jazyků ve více než 100 online kurzech.

Každopádně určitě se s námi spojte, pošleme Vám nabídku a uvidíte, že Vás jistě potěší. Napište nám na emailovou adresu info@onlinejazyky.cz nebo využijte níže uvedený formulář.