ALLER

19.8.2014 - Francouzština

Věděli jste, že průměrná rychlost chůze člověka je 5km/h? Nebo že člověk vedoucí sedavý způsob života udělá méně než 5 tisíc kroků denně, zatímco vysoce aktivní jedinec jich zvládne více než 12 tisíc? Věděli jste, že průměrná délka kroku je 75cm? A víte, jak se řekne JÍT francouzsky? Ne?

Pokud Vás tento článek zatím stále zajímá, mohu Vám slíbit, že v dalších řádcích se naučíme časovat sloveso ALLER, které je ve francouzštině jedno z nejhojněji používané. Nejen, že se využívá samo, ale je důležitým článkem při tvoření dalších vyjadřování času.

Časování

Základem je sloveso umět správně vyčasovat. Už na začátku prozradím, že se jedná o nepravidelné sloveso, a tak se nebudete muset trápit s nějakými pravidly ohledně tříd, ale tvary slovesa se prostě a jednoduše naučíte nazpaměť. Má to jednu výhodu: už to pak nikdy nezapomenete a s ničím se Vám to nebude plést. Pojďme na to:

1. Je vais              1. Nous allons

2. Tu vas               2. Vous allez

3. Il/Elle/Ça va     3. Ils/Elles vont

Jak vidíte, koncovky s infinitivem slovesa nemají leckdy vůbec nic společného. Nicméně umět je musíme.

2 v 1

Abyste neřekli, že pro Vás nemám nic navíc, kromě tohoto malého článečku, sdělím Vám jistě jednu hodnotnou informaci. Právě jste se naučili časovat sloveso JET. Ne, nezbláznil jsem se a ani vás nelakuju. Sloveso ALLER se použije jak ve významu JÍT, tak i ve významu JET. Není to skvělé? Je to skvělé! Kdo Vám v dnešní době dá jen tak něco zadarmo!

Nyní si uveďme nějaké věty z praxe s dnešním novým slovesem:

Comment ça va? - Jak to jde?

Oui. Ça va, ça va. - Ale jó, jde to.

Ça va pas. -  Je to hrůza.

Tu vas avec moi? - Jdeš se mnou?

J’y vais! - Už jdu!

Vyzkoušejte si vyčasovat sloveso ALLER v našem cvičení. Pokud máte chuť si zopakovat časování dalších sloves a zopakovat si je v dalších cvičeních, máte možnost .

 

Autor: Ondřej Volšík

 

Zpět na přehled článků
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.
highslide