VIDEO 1: Jak si zapamatovat 4x více již jednou naučené látky

24.11.2017 - Angličtina

 

ZAČÍT STUDOVAT

 
 
To, že naučenou látku zapomínáte, to je věděcky ověřený fakt fungování lidského mozku. Pro pochopení toho, co se ve Vaší hlavě děje, se vraťme do 19. století, za německým psychologem Hermannem Ebbinghausem.

Hermann Ebbinghaus pomáhá i dnes


Hermann Ebbinghaus se věnoval výzkumu lidské paměti a vytvořil křivku fungování lidského mozku, která je nyní známá jako Ebbinghausova křivka zapomínání. Křivka ukazuje, kolik látky si je mozek člověka schopen zapamatovat od okamžiku, kdy se něco nového naučil a jak rychle naučenou látku zapomíná.
Křivka zapomínání

Jak je na první pohled zřejmé, z křivky bohužel vyplývá jeden velmi nepříjemný závěr. Více než dvě třetiny toho, co se v jednom dni naučíme, do druhého dne zapomeneme. Za týden přijdeme až o 75 % naučené látky.  A to není moc příjemná zpráva, že ano. Tak co s tím?

Křivka řízeného učení je klíčem


Obranou proti této vlastnosti lidské paměti je správný způsob opakování. A je potřeba zdůraznit právě slovo „správný“, protože nesprávné způsoby opakování, jako třeba klasické biflování, jsou většinou úplnou ztrátou času.Návod, jak správně opakovat nám dá takzvaná křivka řízeného učení.
Křivka řízeného učení
 
Podívejte se na předchozí graf, který jsme o křivku řízeného učení doplnlli. Vidíte ty výsledky? Pokud naučenou látku správně neopakujete, do třech týdnů si pamatujete pouze 21 % toho, co jste již jednou uměli. Pokud ale správně opakujete, zapamatujete si ve stejném období až 85 % látky, kterou jste se učili. To je více než 4x tolik. A rozdíl? Jen správné opakování.


ZAČÍT STUDOVAT

 

Jak správně opakovat?


Jak správně opakovat poznáte právě z doplněné křivky řízeného učení. Absolutně nejlepších výsledků u našich studentů se nám podařilo dosáhnout, když jsme látku opakovali ještě v den učení a následně zopakovali druhý, sedmý a dvanáctý den.

Z počátku opakujte látku i s jejím pečlivým procvičením. Čím více ji budete mít osvojenou, postačí již jen stručné připomenutí. I malé připomenutí totiž oživí mozkové spoje a vryje látku hlouběji do paměti. Opakovat může sami ať se učíte cokoli a kdekoli. Je však třeba mít v opakování velmi dobrý řád, abyste opakování prováděli opravdu pravidelně a ve správných intervalech.

Nechte se vést dobrým studijním systémem


Kromě toho, že pomáháme studentům jak nejsnáze ovládnout jakýkoli cizí jazyk, jsme také autoři online kurzů, které z našich tipů a rad vycházejí. Řízené opakování můžete využít např. v našem kurzu jazykové akademie pro začínající studenty angličtiny.

Tam napříkad číslovky vysvětlíme ve třetím dni kurzu, kde rovnou procvičíme jejich výslovnost a psaní. Zopakujeme je následující den formou jednoduchých matematických příkladů a pak sedmý den pomocí přiřazování správného názvu k číslu. Nakonec si s nimi dvanáctý zahrajete s přáteli jednoduchou a zábavnou hru. Nemusíte tedy na nic myslet, nic si evidovat, náš systém dělá vše za Vás. Vy jen plníte úkoly a víte, že opakujete přesně podle křivky řízeného učení tak, abyste si zapamatovali 4x více naučené látky.

Ostatně, zkuste si to sami a bezplatně naše kurzy vyzkoušejte.
 
 
Zpět na přehled článků
highslide