Jak dlouho jsme schopni soustředit se na učení?

18.9.2013 - O studiu jazyků

Lekce cizího jazyka v jazykovce trvá minimálně 45 minut. Koupíte si kurz, jedete tam, doufáte, že se něco naučíte. Ze začátku to celkem odsýpá, na něco se vás zeptali, na něco se zeptáte vy, k dialogu jste se dostali dvakrát ve cvičení ve dvojicích.

Pak už jen čekáte. Protože tam nejste sami. Zkusíte se soustředit. Jenže 100% pozornosti jste schopni udržet asi tak 30 - 90 vteřin - pak je rozptylována. Zkusíte se soustředit ještě víc. Bohužel vás ale vůbec nezajímá, že chlápek v první lavici neumí přeložit triviální větu.

Co vás naopak zajímá je, jak krátká je ta sukně blondýnky u okna. Jenže to vás zase nezajímá v jazyce, kvůli kterému na té lekci sedíte. Chlápek ještě pořád nepřeložil větu. Holka u okna přeložila nohu přes nohu. Přemýšlíte, jak ji pozvat na kafe. Přemýšlíte, proč to tomu chlápkovi tolik trvá. Přemýšlíte, jestli by nešlo otevřít okno. Přemýšlíte, jestli stihnete tramvaj domů. Chlápek přeložil větu. Ale špatně. Lektor mu vysvětluje, jak moc špatně.

Vy byste už měli přeložený celý cvičení. Tři cvičení. Pět. A taky byste si dali pauzu. Ideálně by bodla 3 minutová přestávka každých 20 minut. To ale nevysvětlíte lektorovi. Načmáráte si do sešitu další sérii vlnovek.

Odhadujete, kolik místa na vlnovky máte vynechat, aby vám to vyšlo do konce kurzu. Vyčleníte tři stránky. Na čtvrtou si poznačíte zadání na domácí úkol. Přečíst, přeložit, pilovat slovíčka. Přijít zase za týden. Tak jo. Další absolvovaná lekce cizího jazyka...

Zpět na přehled článků
highslide