Svatý Valentýn letem světem

14.2.2014 - Zajímavosti

Už asi každý ví, že 14. únor je svátkem zamilovaných, ať už se k tomu staví jakkoli. Někdo tento svátek ignoruje, jiný jej naopak slaví slavnostní večeří nebo obdarováváním. Tyto základní tradice doplňuje řada dalších zvyků, které jsou v každé zemi jiné a často jsou i kuriózní. Nechte se inspirovat.

Valentýn tradičně i netradičně

Červená barva, srdíčka, dárky, květiny, přáníčka – to všechno jsou symboly svátku sv. Valentýna, které každý zná. Zajímavé jsou však i další zvyky z různých koutů světa. Například v Anglii slaví svátek sv. Valentýna i děti, a to zpíváním písní, za něž jsou odměněny sladkostmi a ovocem. Ve Francii vaří muži ženám večeři a v Dánsku žádají ženy muže o ruku. Zůstává otázkou, kolik jich této možnosti využije. Dánští muži zase ženám píší vtipný veršovaný dopis. V Japonsku trvají oslavy lásky celý měsíc, 14. února to vše jen začíná. Italové vnímají Valentýna také jako oslavu přírody a jara. A kdo rád soutěží, může se vypravit do Hong Kongu. Tamní obchodní dům pořádá každoroční soutěž, kdy muži nosí ženy.

Nejen Paříž je městem lásky

Proslulým městem lásky je bezesporu Paříž. Naopak pro Francouze to jsou především města italská – Řím, Florencie, Verona či Benátky. Asie však nezůstává pozadu, také má své vyhlášené místo. Je jím vietnamský Dalat se svým Údolím lásky, kam míří mladí lidé nejen na Valentýna, ale po celý rok. Vyznání a žádosti o ruku jsou zde na denním pořádku. Vysokohorská krajina obklopující jezero nabízí mnoho romantických zákoutí. Krásu přírody doplňuje, nebo spíše narušuje, to záleží na úhlu pohledu, řada atrakcí – kýčů. Najdeme tu obrovská plastová srdce, v nichž se mohou zájemci vyfotit, dva metry vysoké muchomůrky se sedátky nebo labutě.

Vydejte se na Festival sv. Valentýna

Se svatým Valentýnem se však můžeme setkat také jako s místopisným pojmenováním. Například v Rakousku se nachází malebné městečko Sankt Valentin. Další bychom našli ve Francii – v St. Valentin Village jsou na svůj název hrdí, mají zde Zahradu zamilovaných a každý rok v ní pořádají Festival sv. Valentýna, kdy je vše vyzdobeno květinami, převážně rudými růžemi. Období festivalu je ideální pro svatby, které se konají v zahradním altánu. A kdo se nechce nechat oddat, může alespoň odeslat milostný dopis z místní pošty oražený stylovým razítkem.

Autor: Veronika Svobodová
Zpět na přehled článků
highslide