Stažené tvary slovesa BÝT

2.6.2014 - Angličtina

Taky vám občas přijde, že slyšíte jedno dlouhé slovo, zatímco rodilý mluvčí řekl celou frázi či větu? Dochází k tomu, protože Angličtina je velice plynulý jazyk. Obzvlášť v hovorové (neoficiální) Angličtině dochází k vázání celých frází. Jedním z předpokladů pro plynulý projev je znalost stažených tvarů slovesa BÝT.

Stažený tvar

Tento článek řeší problematiku stažených tvarů slovesa být. V běžné konverzaci mluvčí naprosto přirozeně používají stažené tvary, jako např. I’m, namísto I am. Je to kratší, a tudíž rychlejší. Ve psané i mluvené formě se stažené tvary používají při neoficiálních příležitostech.

Jak na to?

Stažené tvary se tvoří celkem jednoduše: odebráním samohlásky pomocného slovesa a vložením apostrofu. Contractions, tedy stažené tvary, lze u slovesa „TO BE“ použít v kladných i záporných tvarech. Se zápornými tvary jste se již seznámili v tomto článku. Lze je použít i v otázkách.

Kladné tvary

I am an engineer.                     -                       I'm an engineer.

Charlie is in the office.            -                       Charlie's in the office.

Jak jste jistě zaznamenali, patřičný tvar slovesa „TO BE“ je zkrácen (odebrána samohláska) a mezi podmět a sloveso je vložen apostrof.

Otázky

Where is she?                            -                       Where's she?

How are you?                             -                       How're you?

 

Prověřte svou znalost stažených tvarů slovesa „TO BE“ pomocí našeho cvičení!

 

Autor: Tomáš Vaníček 

Zpět na přehled článků
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.
highslide