Staňte se vrcholovým studentem a vyhrajte svou osobní metu

10.3.2014 - Motivace k učení

Minulé týdny byly ve znamení zimních olympijských her a jelikož jsem i já fascinovaně a s napětím sledovala výkony vrcholových sportovců, přivedlo mě to na myšlenku, zda bychom se od sportovců mohli něčemu přiučit, zda by nám jejich vytrénovaná mysl mohla pomoci dosáhnout našich vítězství a cílů.

Trénujte svou mysl

Sportovci totiž vědí, že 70% úspěchu je v hlavě. A právě psychika odděluje úspěšného sportovce od neúspěšného. Teď se asi ptáte, co s tím mají společného jazykové kurzy a studium jazyků? Má odpověď zní: Psychická odolnost, sebedůvěra a osobní prožitek jsou tou nejideálnější cestou k vašemu vysněnému cíli, ať je jakýkoli. Může to být zlatá medaile na olympijských hrách, úspěšně vykonaná státní zkouška nebo „jen“ umět se dorozumět cizím jazykem. A stejně jako sportovci se v rámci psychologické přípravy učí základním psychologickým dovednostem, tak i my nyní absolvujeme minitrénink své mysli.

1. Dělejte chyby a buďte s tím v pohodě

Jednou z největších brzd je náš vnitřní strach z odmítnutí. Strach, že se ztrapníme, že se nám bude někdo smát, když se budeme mýlit, když uděláme chybu. STOP! Začněte mít rádi své chyby. Cesta k cíli je cestou chyb a omylů. Dělejte chyby a buďte s tím v pohodě. Každou svoji chybu si zapište do notýsku chybiček. Veďte si svůj tzv. „chybníček“, kde si rovnou zapište, jak to mělo být správně. Ručím vám za to, že příště už chybu neuděláte, protože tím, že si chybu zapíšete, si  jí zapamatujete mnohem snáz a mnohem rychleji.

2. Aktivně vyhledávejte výzvy

A nejlépe vyhledávejte takové výzvy, do kterých se vám vůbec nechce. Když vás váš zaměstnavatel požádá, zda byste mohli na hodinku zabavit jeho obchodního partnera, který mluví pouze anglicky, přijměte. Přijměte a ani na okamžik nepochybujte o svých schopnostech, a to i přes to, že zdaleka neoplýváte anglickou slovní zásobou jako váš šéf. Proč ale přijímat takové těžké výzvy? Protože když uvěříte, že dokážete něco, na co v současné chvíli nemáte, je polovina úspěchu hotová. Výzvy vám umožní poznat samu sebe a poznat, kde jsou vaše rezervy. Člověk, který se nikdy nezmýlí, za prvé neexistuje, a za druhé nemá ani šanci růst – nemá kam. A to je dosti frustrující, nemyslíte? Zde bych ještě uvedla citát našeho olympijského vítěze v akrobatických skocích, Aleše Valenty: „Není důležité, kolikrát spadneš, ale kolikrát se dokážeš zvednout a vrátit na nohy.“ Ono totiž zkušenosti z neúspěchů vás posouvají mnohem více než zkušenosti vzestupů.

3. Soustřeďte se na cíl

Soustřeďte se, tedy přejte si. Jak uvádí Rhonda Byrne ve své knize „The Secret“, když si něco skutečně a intenzivně přejete, tak se to splní, přivoláte si to. Respektive přitáhnete si k sobě okolnosti a příležitosti, které vám pomohou vašeho cíle dosáhnout. Věřte, nebo to vyzkoušejte. Zaměřte se skutečně na to, že se chcete naučit anglicky a sžijte se s myšlenkami, že už anglicky umíte. Takové myšlenky vám dodají sebedůvěru. Zaměřte svou mysl na touhy ne na obavy!

4.  Buďte usměvaví!

To, že s úsměvem jde všechno líp, může někdo vnímat jako klišé, ale! Výsledky psychologických experimentů mluví jasně. Pokud jste usměvaví a pozitivně naladění, jste schopni snáze dodržovat sebedisciplínu, máte dostatek síly a sebedůvěry, zkrátka věříte si a věříte ve své sny. A to za pár úsměvů přeci stojí, ne? Tak s chutí do toho a půl je hotovo!

 

Autor: Adéla Tomešová

 





Zpět na přehled článků
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.
highslide