Správný postup, jak se učit anglicky

23.2.2017 - Angličtina

Dnes se podíváme na správný postup učení se cizímu jazyku - speciálně angličtiny - pomocí sledování filmů.

Správné zásady

Sledování filmů je zábavná činnost, tak proč se tímto způsobem rovnou neučit. Učení se tak stane zábavou a ne povinností, a o to chceme! Studovat tak budeme mimoděk. Navíc to, co máme spojené s příjemnými pocity a zážitky, si lépe a déle pamatujeme. Ideální způsob už máme, jak tedy na to, abychom z této metody vytěžili maximum?

Zásada číslo 1 - Zábava

Jak jsme už zmínili v úvodu, výuka Vás musí bavit. U filmů je to mnohem snazší, protože existuje mnoho žánrů. Každý si vybere ten svůj. Zvolte si i obtížnost. Pro úplné začátečníky jsou ideální rodinné kreslené filmy a pohádky. Pro velmi pokročilé zábavné seriály.

Zásada číslo 2 – Správný postup

Každý si svůj postup může jakkoli upravit podle svých jazykových dovedností a schopností. Ideální je shlédnout film více krát. Poprvé si ho pusťte v originále s českými titulky. Poté, když víte, o čem film je, si ho pusťte znovu. Tentokrát s anglickými titulky. Nakonec se můžete těšit z anglického filmu bez titulků.

Zásada číslo 3 – Poznámky

Pokud si chcete ze sledování filmů odnést nové dovednosti, bude potřeba s filmem aktivně pracovat. Co to znamená? Nejde jen o pasivní sledování filmů, ale o snahu porozumět. Zaměřte se na ty části filmu - dialogy, které se Vám líbily nebo naopak na ty, kterým jste rozuměli hůře. Těm věnujte nejvíce pozornosti. Přehrajte si je více krát. Můžete si vyhledat nová slovíčka nebo slovní spojení a zapsat si je do notýsku.

Co všechno Vám sledování filmů v angličtině přinese?

  • Budete motivovaní – Sledování filmů je zábava, bude Vás to bavit.
  • Blíže k realitě – Nejen filmy, ale i seriály Vám představí „real“ angličtinu. Používají různorodý a reálný jazyk. Žádné učebnicové umělé poslechy, ale skutečná angličtina ve skutečných situacích.
  • Vtáhne Vás do děje – nejen poslech, ale i obraz, gestikulace, výrazy tváře, situace jsou důležité. Zvyšují totiž šanci na zapamatování daného slovíčka. Díky vizuálnímu kontextu lépe porozumíte.
 

Tak jaký film si pustíte? Pokud Vám chybí nápady, nechte se inspirovat. Podívejte se na dobré filmové tipy k procvičování angličtiny, například Catch Me If You Can nebo Bridget Jones´Diary – I like you.

Zpět na přehled článků
highslide