SOČI 2014. ŽHAVÉ. ZIMNÍ. TVÉ.

4.3.2014 - Ruština

Díky zimním olympijským hrám byl únor měsícem sportu na celém světě a vzhledem k tomu, že pořadatelskou zemí bylo Rusko, není vhodnější příležitost jak otevřít na našem blogu sekci ruštiny, než se podívat na pár zajímavosti z právě proběhlých her.
 

ŽHAVÉ. ZIMNÍ. TVÉ.

ЖАРКИЕ.ЗИМНИЕ.ТВОИ.Oficiální slogan ZOH 2014 v Soči nebyl vybrán náhodou a každé z těchto tří slov má svoji symboliku. Za slovem žhavý najdeme vášeň pro sport a to, že dějištěm her je subtropické město Soči. Zimní samozřejmě symbolizuje hry samotné, ale také to, že svět obecně vnímá Rusko jako zemi mrazů.Tvé – tedy všech lidí na světě, ale hlavně Rusů, pro něž se staly OH velmi důležitou událostí a možností, jak prezentovat svoji zemi.
 

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ Z OH 2014

  • Soči je nejteplejším místem, kde se ZOH konaly. Je zde mořské pobřeží i zasněžené hory a žije zde téměř 0,5 mil. obyvatel.
  • Medaile byly největší v historii (průměr 10 cm a váha 500 g) a než byly předány vítězům, tak se jich nikdo nesměl dotknout jinak, než v rukavicích a nikdo si je nesměl nasadit na krk, aby toto prvenství zůstalo vítězům. Celkem bylo rozdáno 98 sad medailí (1300 kusů) – o 12 více než ve Vencouveru. Sportovci, kteří vybojovali první místo 15. února, dostali zlatou medaili s kouskem meteoritu, který přesně před rokem spadl v Čeljabinsku.
  • Nejdražší hry v historii – stály více než 50 miliard dolarů. Celkem se jich zúčastnilo 25 tisíc dobrovolníků a více než 100 tisíc policistů. Cena vstupenky se pohybovala od 500 do 50.000rublů.
  • Sportoviště musela být z 85 % nově vystavena a byla postavena velmi blízko sebe – dostat se z jednoho konce na druhý trvalo pouze 30 minut. Hlavní stadion má kapacitu až 40 tisíc lidí.
  • Celkem se her zúčastnilo 2.800 sportovců ze 105 zemí světa. Rusko reprezentovalo 225 sportovců, Českou republiku pak 88. Rusko se stalo absolutním vítězem v počtu získaných medailí, Česká republika pak skončila na 15. místě.
  • Talismany - Zajka, Bílý Medvěd a Leopard. Medvěd byl také talismanem na 22. LOH 1980 v Moskvě. Shodou okolností OH v Soči byly také 22., ale zimní. Proč byl medvěd vybrán jako talisman  se můžete podívat zde                         
                            upload-MDF98118-pic4_zoom-1000x1000-61113
 
Zaujal Vás článek? Chcete se začít učit rusky a nevíte kde? Nebojte, kurzy ruštiny pro Vás Online jazyky již připravují! Hlídejte náš e-shop.
 
Autor: Lenka Veselá
highslide