Sloveso HAVE GOT – Mít

19.8.2014 - Angličtina

Potřeba něco vlastnit je jedna z lidských nešvarů. Někdo chce nový telefon, někdo zase nové auto, někdo harmonický vztah a někdo klid. Buď to máme, nebo nemáme. V češtině to vyjádřit umíme, ale jsme to samé provést i v angličtině?

Nyní čtete článek, který vás naučí vlastnit jako Angličan. Po přečtení budete vědět, jak se sloveso MÍT v angličtině řekne, jaké má anomálie a kdy si dávat na co pozor. Ale nebojte se. Není to žádná těžká záležitost. Pojďme začít.

Forma

MÍT – HAVE GOT. Tak to prostě je a přes to nejede vlak. Na britských ostrovech vlastní s HAVE GOT, kdežto v zámoří jim k tomu stačí pouze HAVE. Níže jsou uvedené tvary pro všechny osoby. Nic složitého. Jediná záludnost je ve 3. osobě jednotného čísla, kde je jediný odlišný tvar HAS.

I have got - We have got

You have got - You have got

He/She/It has got - They have got

Někdo to rád kratší…

Anglicky mluvící jedinci si svoji mluvu rádi zkracují, přizpůsobují a tak obecně si ji dělají jednodušší. K tomu patří i stahování různých tvarů přes apostrof. Zářným příkladem tohoto jevu je právě sloveso HAVE GOT. Jen se na to podívejte:

I’ve got - We’ve got

You’ve got - You’ve got

He/She/It’s got - They’ve got

Výslovnost zkráceného tvaru třeba v případě You’ve got je následující: [jůfgot]. V případě 3. os. jedn. čísla třeba ženského rodu to vypadá asi takto: [šízgot]

Nic nás nerozdělí…

Určitě by vás dříve nebo později napadlo, jestli, když to jsou dvě slova, můžeme vecpat něco mezi ně. Odpověď zní NE. V případě HAVE GOT se to nestane nikdy.

Má tři přítele. - She has got three boyfriends.

Máš velkou hlavu. - You’ve got a big head.

Nebojte se vyzkoušet naše cvičení , které Vás zábavnou formou provede touto novinkou. Mrkněte se také na stažené tvary slovesa BÝT, abyste si osvěžili zkracování.

 

Autor: Ondřej Volšík

 

 

Zpět na přehled článků
highslide