S novým rokem nová předsevzetí?

3.1.2014 - Naše novinky


Novoroční předsevzetí patří k tradicím, které se drží, i když nikdo nikdy nedokázal, jestli opravdu fungují. Vždy začátkem ledna je to trochu mediální téma, tak proč jej neproprat i z hlediska cizích jazyků.

Správný výběr předsevzetí

Zatímco dopady nejfrekventovanějších předsevzetí pocítí například cukrárny poklesem návštěvníků a tržeb o desítky procent, posilovny, seznamky a dokonce i rozvodoví právníci se těší nárůstu zájmu. Tyto nárůsty způsobují ze začátku roku entuziasticky nastartovaní zákazníci, kteří mají tempo i nasazení měnit svoje životy. K té druhé kategorii patří i učení cizích jazyků. A to nejen proto, protože jejich znalost přispívá ke zlepšení sebevědomí i kariérních podmínek, ale i proto, že stejně jako diety a cvičení trpí syndromem věčných začátečníků, kteří sprintují vstříc lepším zítřkům. Týden? Měsíc? Déle jen nepatrné množství.

Zásady pro splnění předsevzetí

Vaše cizojazyčná novoroční předsevzetí 2014 se vyplní, když budou:
1. realistická a dobře promyšlená (s kým a jakým způsobem se budete učit),
2. naplánovaná včetně dat a termínů (kdy začnete a kolik času denně se budete učení věnovat),
3. zapsaná včetně pokroků a prohřešků,
4. zveřejněná svým nejbližším.

Nevzdávejte to

Když již v únoru zjistíte, že se plnit nedaří, nevzdávejte boj a nečekejte na další nový rok. Můžete si klidně dávat i velikonoční předsevzetí, prvomájové předsevzetí, prázdninové nebo třeba narozeninové předsevzetí. Pokud si nějaké z předsevzetí přehazujete z roku na rok stále nesplněné, zkuste jej přeformulovat (ne: “naučím se anglicky”, ale: “budu se učit každý den), nebo podrobit stávce, penalizaci, či odměně. Smyslem tohoto postupu je omezení vašeho vnitřního boje.

Pokuty, sankce a bič?

Ekonomové i psychologové přirovnávají vnitřní boj za dodržování předsevzetí k vyjednávání dvou lidí či dokonce nepřátelských států. Jakoby naše mentalita byla tvořena dvěma odlišnými osobnostmi. Obě mají své racionální argumenty: jak ta, která předsevzetí chce dodržet, tak i ta hledající výmluvy. Nevěříte-li si, že to letos zvládnete díky pevné vůli, můžete na sebe ušít bič. Existují internetové projekty, které fungují na jednoduchém principu: stanovíte si cíl a zároveň finanční sankci, kterou slíbíte zaplatit, když cíl nedodržíte. Zvolenou sumu zaplatíte předem.

Tak vám všem přejeme zdatný nový rok a ať se vám toho splní co nejvíce! :)

Autor: Xénie Křížová
Zpět na přehled článků
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.
highslide