Perfektum 2 - Gramatika

9.10.2014 - Němčina

Tak jak jste na tom s němčinou? Pamatujete si výklad Perfekta z minulého článku? Zajisté ano! A proto se dnes podíváme na gramatiku další. Trochu si rozšíříme obzory a podíváme se na to, jak je to s Perfektem u různých skupin sloves. Tak hurá na to! 

Perfektum sloves s odlučitelnými předponami

Jak již z vlastní zkušenosti víte, odlučitelné předpony musí mít v každé gramatické situaci nějaké privilegium. Jinak tomu není ani teď. Předpona ge- nezbytná pro tvorbu perfekta se vsouvá mezi předponu neodlučitelnou a kmen slova.

Z. B. aufstehen - aufgestanden, anfangen - angefangen, abholen - abgeholt, mitkommen - mitgekommen

Perfektum sloves s neodlučitelnými předponami

Mezi neodlučitelné předpony patří např. be-emp-ent-er-ge-ver- a zer-. Tyto předpony jsou ke kmeni slovesa připojeny tak pevně, že s nimi ani perfektum nic neudělá. Předponu ge- tedy vynecháme a připojíme jen -en, či -t. 

Z. B. bekommen - bekommen, empfehlen - empfohlen, erleben - erlebt, gehören - gehört, verstehen - verstanden

 

Perfektum sloves končících na -ieren.

K těmto slovesům opět nepřidáváme předponu ge-. Mají však i další zvláštnost. Koncovkou zde neni -en či -t, jak by se dalo předpokládat, ale -iert. Pokud si toto pravidlo zapamatujete, v budoucnu Vám ušetří čas i námahu. 

Z. B. diskutieren - diskutiert, fotografieren - fotografiert, gratulieren - gratuliert, passieren - passiert, studieren - studiert

 

Perfektum nepravidelných sloves.

Záludnosti v nepravidelných slovesech jste již postřehli sami. Kmenová samohláska, případně celý kmen se u nich mění v minulých časech. Jejich tvary je potřeba se naučit nazpaměť.

Z. B. beginnen - begonnen, helfen - geholfen, schreiben - geschrieben, trinken – getrunken
 
 
 
Tak jsme vám asi trošku zamotali hlavu, že? Ale víte co se říká, necháme to v hlavičce trošku uzrát a zajisté si vše krásně zapamatujeme! A aby toho na vás nebylo opravdu moc, tak si dáme jedno oddychové cvičení, na gramatiku, kterou jsme již probírali a to na slovo PROČ? Zkuste si tedy toto cvičení.
 
 
 
Autor: Petra Havlíčková

 

 


Zpět na přehled článků
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.
highslide