Já na ty jazyky prostě nemám talent. Pravda nebo lež?

7.11.2013 - Motivace k učení


Talent. Každý o tom mluví, ale nikdo neví, jak to vypadá.

Ovládá-li někdo tři a více cizích jazyků, automaticky se mu připisuji zvláštní schopnosti, nadání nebo talent na řeči. Nadání je první stupeň míry schopnosti a v kontextu cizích jazyků je to souhrn specifických vloh, které umožňují svému nositeli učit se rychle a efektivně. Talent je rozvinutá úroveň schopností, jehož nositel zvládá určitou činnost lépe než průměrně disponovaní lidé.

I člověk, který nemluví žádným cizím jazykem, může mít talent na řeči. Jen o tom neví a patrně to nikdy nezjistí. Talent je mu tudíž k ničemu, pokud si není vědom toho, že jej na určitou činnost má a pokud ho nerozvíjí. Talent je také k ničemu pokud náhodou… neexistuje.

Šok? Mýtický a záviděníhodný talent, zlatem vyvážený a slávou vykoupený, je totiž natolik zakořeněný v našem chápaní lidských dovedností, schopností a výjimečností, že nás ani nenapadne pochybovat o tom, zda vůbec je. Ale, někdo si dal tu práci to zjišťovat.

Novinář Daniel Coyle strávil několik let svého života tím, že navštěvoval „líhně talentů“ po celém světě - od malé tenisové školy v Moskvě, která produkuje více talentů než celé USA dohromady, až po zastrčenou hudební školu v New Yorku, kde studenti za tři týdny studia dělají tak velké pokroky, jaké v jiných školách za celý rok.

Vše se to začalo zkoumáním bílé hmoty, která se jmenuje myelin. Myelin obaluje mozkové spoje a funguje v mozku jako izolace. Díky myelinu jsou elektronické impulzy v těchto spojích lepší, rychlejší, přesnější a tím se i my stáváme v nějaké činnosti lepší, rychlejší, přesnější. A nadanější.

Daniel Coyle objevil, že všechny líhně talentů mají něco společného. Je to tzv. pomalé učení do hloubky. Když něco opakujeme do hloubky, mozek má dostatek času, aby obalil mozkové spoje myelinem.

A teď dobrá správa pro ty, co si myslí, že se s talentem na jazyky nenarodili. Talent se vytváří v mozku tím, že intenzivně procvičujeme nějakou činnost určitým způsobem. Takže až se budete příště po desáté zapisovat do začátečnické skupiny, vaše výmluva, že na to prostě nemáte talent, bude postavená na vodě. Najděte si takovou platformu pro učení cizího jazyka, která nebude vyžadovat „talent“, ale bude schopna s vámi intenzivně procvičovat slovíčka a gramatiku způsobem, který vám vyhovuje. Že jste tu správnou platformu našli, poznáte podle toho, že to byl poslední začátečnický kurz, na který jste se v životě zapsali.

Autor: Xénia Křížová
Zpět na přehled článků
highslide