IDM. HANKA III.

4.4.2014 - Naše novinky

Březen za kamna vlezem? Anebo budeme soutěžit o Idiomáčka měsíce března! V březnu, jako každý měsíc, jsme odstartovali již třetí soutěžní týden s idiomy. Ten, kdo nasbíral nejvíce onliňáčků za správné odpovědi, se mohl probojovat do finálního rozstřelu. Tentokrát se v ringu znalostí utkaly dvě bojovnice, slečna Hanka a slečna Alča. Obě byly výborné, ale vítězný titul nakonec získala slečna Hanka. Krátké interview s vítězkou si nenechte ujít.

INTERVIEW

Adéla (OJ): Máte nějakou zajímavou příhodu s angličtinou?

Slečna Hanka: Jednou přišel taťka ze zahrady, že u sousedů stojí nějaký muž a dvě ženy, nikdo z nich neumí česky a na něco se ho ptali, že to mám jít vyřídit. Pán anglicky uměl jen velmi málo, ale rukama nohama jsme se dozvěděli, že pán žil na statku našich sousedů jako malý chlapec a chtěl manželce a její sestře ukázat, kde vyrůstal, než se po válce odstěhovali do Německa. Sousedé ale nebyli doma a my nemáme moc informací a tak se pán doptával na zdroj informací. "Where can I den Bürgermeister finden?" No a snažila jsem se mu rychle odpovědět. "Go straight on the road und an der Kreuzung links and there is das Büro." Doufám, že se pán k obecní kronice dostal.

Adéla (OJ): Ono člověk nikdy neví, kde a za jakých okolností cizí jazyk využije? :) Co Vám při učení cizího jazyka nejvíce pomáhá?

Slečna Hanka: Co se cizích jazyků týká, jsem jeden z věčných začátečníků. Z angličtiny jsem odmaturovala jenom díky šílenému stresu, který mi působily profesorky na gymnáziu (tímto jim za veškerý nátlak děkuji :-D). V průběhu studia jsem se setkala - i když často jen letmo - s mnohými jazyky. Za svůj nejlepší jazykový úspěch považuju maturitu z latiny, která mě nejen velmi bavila (že by to bylo tím, že je to "mrtvý jazyk", takže odpadá problematika konverzace? :-D),  ale svým složitým systémem minulých časů sloves, skloňování atd. to byla výborná průprava a co se gramatiky týká, neměla jsem od té doby problém ani v angličtině, němčině, ruštině, lužické srbštině, staroslověnštině... čímž ovšem netvrdím, že si v Lužici skvěle popovídám jejich jazykem :-D

Adéla (OJ):  Tak to jste člověkem rovnou 7x! Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Jste skutečně milovnice cizích jazyků! Klobouk dolů. Takže Vás naše soutěž potěšila?

Slečna Hanka: Jistě, je to skvělá motivace se na cizí jazyk alespoň chvíli soustředit. A za skvělou odměnu pro ty, kteří se studiu chtějí věnovat.

Adéla (OJ): Vyhrála jste Idiomáčka měsíce března. Jaký je Váš nejoblíbenější idiom?

Slečna Hanka: Sometimes I don´t know if I´m coming or going.

Adéla (OJ):  Co byste poradila ostatním soutěžícím? Jak by se měli na soutěž připravit?

Slečna Hanka: Poradila bych jim, že co se jazyků týká, neplatí to, co u zákonů, že neznalost neomlouvá. Nikdo učený z nebe nespadl. V některém z předešlých rozhovorů s výherci této soutěže byla zmínka o vyhledávání odpovědí. Já si naopak myslím, že nejdůležitější je, abych věděla, kam se obrátit pro radu, když něco nevím. Je daleko přínosnější vyhledat si sám informace na webu nebo se zeptat znalejších a zkušenějších, než třeba opsat odpověď od jiných a doufat, že je to správně. Zrovna tento měsíc se taková taktika jistě mnohým nevyplatila. A druhá věc je stihnout včas odpovědět na všechny otázky :-) A rada pro ty, komu se do soutěžení a namáhání mozkových závitů nechce - lepší denně vídat idiomy než idioty :-). (Ale to zveřejňovat nemusíte, i když je to pravda:-D)

Adéla (OJ): S tím naprosto souhlasíme :)

Děkujeme za interview a slečně Hance přejeme mnoho dalších studijních úspěchů a ještě více životních výher!

Milovníci jazyků, buďte ve střehu. Máme totiž duben a z ničeho nic může odstartovat další soutěž o Idiomáčka měsíce dubna.

Onliňáčkům ZDAR!

 

Autor: Adéla Tomešová

 

 

Zpět na přehled článků
highslide