E-learning nebo docházkový kurz?

13.2.2017 - Angličtina

Chci se naučit anglicky. Věta, kterou často slýcháme ve spojení s novoročním předsevzetím. Mnoho lidí chce umět anglicky, v tom mají jasno. V čem ale tápou, je otázka, jaký kurz zvolit. Zda klasický docházkový kurz či e-learning. Co je lepší? S touto otázkou se Vám pokusíme pomoci. V následujícím článku jsme udělali srovnání za Vás. Na začátek Vás ale musíme upozornit, že ani jeden z těchto dvou způsobů není jednoznačně lepší než ten druhý. Každý je lepší v něčem jiném a hodí se pro jiný typ studenta. V článku tedy najdete odpověď na to, který ze způsobů je vhodný právě pro Vás.

Srovnání jsme udělali podle sedmi bodů, které by měla jakákoli výuka cizích jazyků obsahovat, ať už se jedná o klasický kurz či online výuku.

  • Motivace

Protože každý je originál a baví ho něco jiného, v otázce motivace je to opravdu remíza mezi klasickým kurzem a online výukovým programem. Někoho totiž motivuje přítomnost učitele a ostatních studentů. Donutí se tak k lepším výkonům a pravidelnosti. Jiného motivuje klid na výuku a vlastní tempo výuky. Raději bude studovat z pohodlí domova, bez stresu a obav, že udělá chybu a ostatní se mu budou posmívat. Musíte si tedy uvědomit, co motivuje právě Vás. Zda se lépe budete cítit v kolektivu či se naopak více naučíte v klidu z pohodlí domova.

  • Procvičování a paměť

Látku si zapamatujeme tak, že ji budeme řízeně procvičovat a opakovat. To znamená, že ji budeme opakovat v daných intervalech podle křivky zapomínání (jak opakovat efektivně, se dozvíte v článku Jak zabránit zapomínání naučené látky). Takový způsob řízeného opakování nelze nabídnout studentům v rámci docházkových kurzů. Kurzy většinou probíhají 2x nebo 3x týdně a podle řízeného opakování by si měl student opakovat pravidelně – ideálně každý den 20 minut. Pokud tedy srovnáme oba způsoby, v rámci procvičování látky a ukládání nové látky do dlouhodobé paměti, vítězí online systém, který má systém opakování již automaticky nastavený.

  • Konverzace

Komunikace face to face je bezesporu nesmírným přínosem pro studenta. I přesto, že online výuka nabízí různá cvičení na procvičování výslovnost, nic nenahradí klasickou komunikaci, kde student musí umět rychle reagovat. Proto když už zvolíte online kurz, je vhodné ho doplnit o skype lekce s živým lektorem či konverzace s rodilým mluvčím.

  • Množství nové látky

Znáte to – nejhorší pro studium je přehlcení novými informacemi. Taková typická přednášková několikahodinová „nalejvárna“. Snažíte se soustředit, ale i když se přemáháte sebevíc, mozek se po určité době přehltí a zkrátka rezignuje. Vypne a žádnou další informaci už nevstřebá. Abyste se tomu vyvarovali, doporučujeme studovat v menších dávkách, ale pravidelně. Ideální pro lidský mozek je délka studia v 20 až 30 minutových blocích s pouze 30 % nové látky, zbytek opakování. V tomto ohledu připisujeme pomyslný bod online výuce. Online programy můžete sami vypnout nebo jsou na tyto studijní bloky rovnou nastavené.

  • Poslechy

I v tomto případě musíme připisujeme pomyslný bod online výuce. V rámci individuální online výuky si student může přehrávat poslechová cvičení kolikrát potřebuje, a to bez stresu a bez tlaku okolí. V klasických kurzech poslech uslyšíte 2x, možná 3x. Kdo má ale s poslechem problémy a neslyší tak snadno, určitě mu pouze 3 přehrání nestačí. Poslech se musí cvičit.

  • Výuka po praktické stránce

Po praktické stránce je ideální, když nemusíte nikam dojíždět, studujete si kdykoli, kdy máte čas, odkudkoli a z jakéhokoli přístroje. To nabízí právě online výukové programy (nebo alespoň ty kvalitní online programy už standardně nabízí responzivní designe). Druhé velké plus e-learningu je, že student nemusí čekat, až na něj přijde řada. Opakuje si podle sebe, podle svého tempa.

  • Pestrost výuky

Zde je to opět velmi individuální. Kvalitní e-learningové programy nabízejí studentům velmi pestrou škálu různorodých cvičení na procvičování gramatiky i slovní zásoby. Pestrost online výuky odděluje ty kvalitní e-learningové produkty od těch nekvalitních. Stejně tak je tomu i v klasické docházkové výuce. Kvalitní učitel se bude snažit svým studentům výuku co nejvíce zpříjemnit a zpestřit. Naopak lektor, který si přijde jen "odučit to svoje", se nebude s pestrostí výuky nějak příliš namáhat. Ať už online kurz nebo docházkový kurz, dejte si na čas s výběrem, projděte si reference ostatních studentů a určitě si před koupí online kurzu nebo docházkového kurzu vyzkoušejte lekci zdarma.

 

Vybrali jste si? Co je pro Vás to pravé? Klasický kurz nebo online výuka? Budeme rádi za Vaše komentáře. Napište nám do diskuze, kterou naleznete pod článkem.

Pokud se ještě rozhodujete, jakou metodu výuky angličtiny zvolíte, udělejte si náš test a zjistěte, jaký jste studijní typ. Více v článku Učte se podle toho, jaký jste studijní typ

 





Zpět na přehled článků
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.
highslide