Časování sloves

28.4.2014 - Francouzština

Pokud jste jásali, že francouzština není zas tak složitá, jak se o ní říká, zase se posaďte. Z časování francouzských sloves sice nejde až zas taková hrůza, ale je dobré být vždy připraven na nejhorší. Tento článek se zaměří na to jednodušší časování. V tomto článku se dozvíme základní pravidla při časování francouzských sloves. Po jeho přečtení budeme schopni časovat francouzská slovesa první třídy, jež se dají časovat pravidelně.

Slovesa 1. třídy

Tato třída je ve francouzštině nejrozšířenější, což je velice dobře. Slovesa 1. třídy poznáme podle jejich koncovky v infinitivu: -er.  Časování většiny sloves je tak podobné. Samozřejmě se najdou slovesa 2. a 3. třídy a k tomu ještě slovesa s nepravidelným časováním. Ale pojďme si neplést hlavu.

Koncovky

Časování sloves 1. třídy má tu výhodu, že kořen slovesa zůstává neměnný a k němu pouze přidáváme koncovky pro jednotlivé osoby. Vybereme si třeba sloveso „parler“. V praxi to vypadá asi takto:

Je parle                               Nous parlons

Tu parles                             Vous parlez

Il/Elle parle                         Ils/Elles parlent

Takže: Sloveso „parler“ končí na –er a tím pádem se dá takto pěkně časovat. Koncovky jsou viditelně vyznačené a jsou stejné pro všechna další slovesa 1. třídy.

Nyní jsme se posunuli zase o kus dále. Už víme, jak používat slovesa první třídy a od jisté doby je umíme dát i do záporu. Pokud jste tuto část vynechali, zde máte možnost Vaše znalosti zase dohnat.

Procvičte si časování sloves v našem cvičení!

 

Autor: Ondřej Volšík

 

Zpět na přehled článků
highslide