AVOIR

13.5.2014 - Francouzština

Jedno ze základních stavebních kamenů francouzštiny, bez kterého si v tomto jazyce ani neškrtnete. Bohužel má nepravidelné časování, ale zas takový horor to nebude. Stačí si zapamatovat jeho jednoduché tvary a otevřou se Vám dveře do světa netušených francouzských možností.

Časování

Časováním slovesa AVOIR si ve francouzštině otevíráme dveře k dalším časům a frázím, které můžeme začít hojně využívat. Časování je sice nepravidelné, ale není tak těžkým oříškem, nad kterým bychom museli nějak horlivě přemýšlet. Prostě a jednoduše se naučíme šest tvarů a zapamatujeme si, u kterých osob se používají, a jsme doma.

Tvary

Bez zbytečných okolků a průtahů se mrkneme na časování:

                J’ai         Já mám                               Nous avons        My máme

                Tu as     Ty máš                                 Vous avez           Vy máte

                Il a          On má                                 Ils ont                   Oni mají

Výslovnost

Je důležité dávat pozor na výslovnost, protože ta v tomto případě zásadně ovlivňuje význam. Tato výstraha se týká 3. osoby množného čísla v obou tvarech. Jelikož obě dvě zájmena (ils, elles) končí na „s“, je nutné vázat přes „z“, jinak nastává kolize se slovesem ETRE. Povinné vázání nastává u všech osob množného čísla, ale zde hrozí vážná chyba ve významu. Tím ale nechci říct, že se jinak vázat nemusí. Musí!

ils ont [il zõ]                                       X                             ils sont [il sõ]    

elles ont [el zõ]                                  X                             elles sont [el sõ]

 

Jestli už si myslíte, že už umíte perfektně časovat sloveso AVOIR, pojďte mě o tom přesvědčit do našeho cvičení. Jestli, nedej bože, Vám utekl výklad časování jiných nepravidelných sloves, koukejte se kouknout sem (odkaz na článek).

 

Autor: Ondřej Volšík

Zpět na přehled článků
highslide