Anglická abeceda snadno a rychle

15.10.2012 - Angličtina

Vítejte v prvním díle našeho online seriálu o anglické gramatice. S železnou pravidelností pro vás budeme přinášet články, ve kterých vám vysvětlíme všechny gramatické náležitosti. Na nezáživné hodiny angličtiny, jak si je pamatujete ze školních lavic, ovšem rovnou zapomeňte. Nebudeme se do vás snažit za každou cenu snažit „nalít“ složité poučky a pravidla, ale naopak vám pěkně popořádku vysvětlíme základní souvislosti, díky kterým se naučíte správně mluvit a psát mnohem rychleji. A protože jsou základním kamenem jazyka písmena, začneme právě s nimi. O tom, proč je důležité je umět hláskovat a jak se je naučit mnohem rychleji, se dozvíte v následujících odstavcích.

 

Anglická abeceda

 

Anglická abeceda

Anglická slova jsou známá tím, že se jinak čtou, než píší. Je zvláštní, že i přesto, že se anglická abeceda probírá hned v úvodních lekcích, spousta studentů hláskování nezvládá. Na vině je pravděpodobně fakt, že učitelé vysvětlí výslovnost jednou a jen několikrát ji s žáky zopakují. Dál se k ní nevrací. Jenže opakování je matka moudrosti a v případě anglické abecedy to platí dvojnásob. Situace, kdy budete muset přečíst slovo po písmenech nebo zapsat údaje, které vám někdo vyhláskuje, jsou poměrně časté. Neměli byste proto brát znalost výslovnosti na lehkou váhu a naopak na ni pohlížet jako na praktickou záležitost.

Jak se správně naučit anglickou abecedu?

Mnoho studentů se učí anglickou abecedu nazpaměť. Zvládají ji vyjmenovat od A do Z, přesně jako básničku. Tento způsob naprostou ztrátou času, protože vás bude svádět k odpočítávání obtížnějších písmenek od počátku. Mnohem efektivnější je učit se písmena jednotlivě a ne jako souvislou řadu. Podobně, jako byste se snažili naučit jiná anglická slova.

Pokud s výukou anglické abecedy začínáte, vezměte si na pomoc obyčejný papír. Postupně si ně něj v náhodném pořadí přidávejte jednotlivá písmena a nahlas si je čtěte. Připravte si také tabulku s výslovností, do které se podíváte vždy, když si nebudete vědět rady.

Mezi vynikající mnemotechnické pomůcky patří všeobecně známé zkratky, jejichž výslovnost všichni dobře známe. Zkratky typu USA, FBI, CIA, NHL či VIP jste už určitě někdy použili. Ke každému písmenu jich existuje hned několik a mohou vám učení výrazně usnadnit.

Výslovnost anglických písmen

A /ei/  B/bi:/  C/si:/  D/di:/  E/i:/

F/ef/  G/dži:/  H/eidž/  I/ai/  J/džei/

K/kei/  L/el/  M/em/  N/en/  O/ou/ 

P/pi:/  Q/kju:/ R/a:r/  S/es/  T/ti:/ 

U/ju:/  V/vi:/  W/dabl ju:/ X/ex/  Y/wai/  Z/zed

 

Budete-li hláskovat slovo, ve kterém se vyskytují dva stejná písmena za sebou , použijte slovo DOUBLE.

Například slovo SPELLING (hláskování) vyhláskujete takto: es – pí – í - dabl el – ai – en – dží

Tip na závěr

Během hláskování nezapomeňte dělat mezi jednotlivými písmeny krátké pauzy, posluchači pak nebudou písmena splývat. Abecedu si pravidelně opakujte a zaměřte se na problematičtější skupiny písmen, jejichž výslovnost studenti často zaměňují (tedy A – I- E, G – J- H, C- S a U – V- Y- W). Hláskování sice není nejdůležitější částí anglické gramatiky, ale rozhodně pro ni najdete využití. Věříme, že jsme vám pomohli k rychlejšímu vstřebání a překonání základních chyb.

Jak sami vidíte, k výuce gramatiky přistupujeme tak trochu jinak. Soubor gramatických pravidel je skutečně velmi obsáhlý a nelze ho vstřebat za týden. A abyste se mohli posunout dál, budete muset věnovat pozornost naprostým základům. V dalších dílech se proto zaměříme na číslovky, pozdravy, slovesa, časy, ale také přídavná jména či skladbu věty. Máte se na co těšit!Zpět na přehled článků
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.
highslide