Časování sloves - Gramatika

9.10.2014 - Ruština

Tak a jsme tu zase a dnes se v ruštině podíváme na něco malinko složitějšího. V předchozím článku jsme se učili o slovním přízvuku, jak ten vám jde?  Určitě skvěle. Nyní začneme s tím těžším, s první ruskou gramatikou a tím bude, časování sloves. Slovesa v ruštině nepatří mezi jednoduchou gramatiku. Je tu nesčetné množství výjimek a pravidel. Bohužel mnohdy nám také škodí návyky z češtiny, kvůli kterým chybujeme. Ale nevadí. Vše se postupně naučíme. Nyní se podíváme na základní pravidla časování sloves v přítomném čase. 

Ruština má dva typy časování:

I. časování 

slovesa končí na -ать, - ять

podívejte se, jak se vyčasuje sloveso myslet - ду́мать

stejným způsobem bychom časovali např. sloveso читáть (číst), игрáть (hrát) 

 

II. časování 

slovesa končí na -ить

podívejte se, jak se vyčasuje sloveso mluvit -говори́ть

stejným způsobem bychom časovali např. sloveso звони́ть (telefonovat), стро́ить (stavět)


Všimli jste si, co mají obě časování společné? Jsou to následující koncovky, které navíc platí i pro nepravidelná slovesa:

infinitiv: končí vždy na -ть, -чь, -и

2. osoba jednotného čísla: vždy končí na шь(nezapomínejte na psaní měkkého znaku na konci, avšak jak už víme, písmeno Ш je vždy tvrdé a na výslovnost měkký znak nemá vliv.

3. osoba jednotného čísla: vždy končí na -т

1. osoba množného čísla: vždy končí na -м (pozor, zde nám čeština dělá zrádného přítele, protože máme tendenci vyslovovat na konci [me], což je špatně.)

2. osoba množného čísla: vždy končí na -те (zde je to stejné jako v češtině, pouze si dávejte pozor na výslovnost, koncovku čteme vždy měkkce, jako [tě; gavaritě]


Tak jak se vám ruská gramatika líbí? Jste šikulky, takže vám to zajisté jde skvěle! Zkusme si tedy velmi oblíbené cvičení na táhni a pusť. A těšte se další články, kde vás zahrneme spousty další gramatiky. Mějte se onlinově. 

Autor: Petra Havlíčková







Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.
highslide